»Pri ženskah pogosteje ugotavljamo nezadostne zaloge železa, še posebej pri ženskah v rodni dobi. Spol se je tako izkazal kot pomemben dejavnik, ki lahko vpliva na morebitno pomanjkanje železa.«
»Odrasel človek ima v telesu od 3 do 5 g železa. Največ, približno 50 odstotkov vsega železa v telesu, je v rdečih krvnih celicah in v mišicah.«
»Raziskave kažejo, da je v štirih letih preživetje za približno 25 odstotkov manjše. Preživetje je krajše pri tistih bolnikih, ki so bolj bolni.«
»Pred zanositvijo potrebuje ženska približno 15 mg/dan železa, v nosečnosti se potrebe podvojijo, nekako do 30 mg dnevno.«
»Zgodnje prepoznavanje in zdravljenje pomanjkanja železa je zelo pomembno.«
»Ključno je zgodnje odkrivanje bolezni zlasti pri težji obliki, starši lahko hemofilijo pri otrocih prepoznajo, ko gredo na odvzem krvi iz prsta in se jim krvavitev ne ustavi tudi po nekaj dneh.«
»Spremembe v sklepih zaradi krvavitev se kopičijo, pri vseh bolnikih starejših od 30 oziroma 35 let opažajo hude kronične okvare sklepov, bolniki mlajši od 25 let, ki so preventivno profilaktično zdravljenje imeli že od 1. leta starosti, pa nimajo okvar sklepov in živijo normalno življenje.«
»Ob primernem zdravljenju bolnikom zagotovljeno kakovostno in dolgo življenje.«
»Če smo otroke s hemofilijo pred leti zdravili zaradi krvavitev v bolnišnici več dni, jih zdaj srečujemo le ob rednih obdobnih pregledih v ambulanti.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju